АЦЕТИЛСАЛІЦИЛОВА КИСЛОТА

Acetylsalicylic acid


Загальна характеристика

Склад лікарського засобу:
діюча речовина:
ацетилсаліцилова кислота; 1 таблетка містить ацетилсаліцилової кислоти 0,5 г;
допоміжні речовини:
крохмаль картопляний, лимонна кислота, стеаринова кислота.

Фармакотерапевтична група.
Аналгетики та антипіретики.

Фармакологічні властивості.
Механізм дії обумовлений пригніченням активності циклооксигенази-1 – основного ферменту метаболізму арахідонової кислоти, який є попередником простагландинів, що відіграють головну роль у патогенезі запалення, болю та пропасниці. При прийомі внутрішньо швидко всмоктується переважно в проксимальному відділі тонкої кишки та меншою мірою в шлунку. Присутність їжі в шлунку значно змінює всмоктування препарату. Біодоступність після прийому внутрішньо 80-100%. Аналгезивна та жаро-знижувальна дії настають через 15-30 хв. після прийому внутрішньо, досягають максимуму через 1-2 год. і тривають 4-6 год. Період напіввиведення коливається від 2,5 до 9 год. і визначається індивідуальними особливостями хворих.

Показання.
Ревматизм, ревматоїдний артрит, інфекційно-алергічний міокардит; пропасниця при інфекційно-запальних захворюваннях; больовий синдром слабкої та середньої інтенсивності різного генезу (невралгія, міалгія, головний біль).

Протипоказання.
Гіперчутливість до компонентів препарату, у т.ч. тріада, астма на прийом ацетилсаліцилової кислоти; геморагічні діатези (гемофілії, хвороба Вілебранда), розшаровуюча аневризма аорти, серцева недостатність, гострі та рецидивні ерозивно-виразкові захворювання травного тракту, тяжкі порушення функцій печінки та нирок, гостра ниркова або печінкова недостатність, гіперурикемія, нефролітіаз, вихідна гіпопротромбінемія, тромбоцитопенія, вагітність, годування груддю. Дитячий вік до 14 років для зниження температури тіла при гострих респіраторних захворюваннях.

Застереження при застосуванні.
Перед початком лікування порадьтеся з лікарем! Без консультації лікаря не застосовуйте препарат довше встановленого терміну! Якщо ознаки захворювання не почнуть зникати або ж, навпаки, стан здоров’я погіршився, або виникли небажані явища, зверніться до лікаря за консультацією щодо подальшого застосування препарату.

Взаємодія з лікарськими засобами.
Якщо Ви приймаєте будь-які інші лікарські засоби, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем щодо можливості застосування препарату. Ацетилсаліцилова кислота посилює дію інших ненаркотичних протизапальних засобів, гепарину, непрямих антикоагулянтів, урикозуричних препаратів (пробенецид, бензбромарон, сульфінпіразон), пероральних гіпоглікемізуючих засобів, метотрексату. Одночасний прийом з глюкокортикоїдами підвищує ризик ерозивно-виразкових уражень шлунково-кишкового тракту. Ацетилсаліцилова кислота послаблює дію діуретиків, антигіпертензивних засобів, а також протиподагричних засобів, які сприяють виведенню сечової кислоти. Фенацетин, антигістамінні засоби, кофеїн – підвищують ризик виникнення побічних ефектів. Передозування. Може виникати після одноразового прийому великої дози або при тривалому застосуванні. Якщо одноразова доза менша 150 мг/кг маси тіла, отруєння вважають легким, 150-300 мг/кг маси тіла – помірним і тяжким – при застосуванні більш високих доз. При легкій інтоксикації можливі головний біль, оборотні порушення зору, шум у вухах, блювання, порушення реологічних властивостей і згортання крові. При значному передозуванні: нечітка мова, сонливість, колапс, тремор, задишка, ядуха, гіпертермія, зневоднення, кома, метаболічний ацидоз, дихальний алкалоз, порушення вуглеводного обміну. При виникненні ознак передозування необхідно терміново звернутися по медичну допомогу.

Особливі вказівки.
З обережністю застосовують у пацієнтів з захворюваннями печінки та нирок, при бронхіальній астмі, ерозивно-виразкових ураженнях та кровотечах з травного тракту в анамнезі, при підвищеній кровоточивості або при одночасному проведенні протизгортальної терапії. Якщо при застосуванні ацетилсаліцилової кислоти спостерігається тривале блювання, це може бути ознакою синдрому Рея – іноді небезпечного для життя захворювання, яке потребує невідкладної медичної допомоги. Призначення препарату дітям віком до 14 років як протигарячкового засобу може сприяти виникненню синдрому Рея. При тривалому застосуванні для виявлення ульцерогенної дії необхідно періодично досліджувати кал на наявність крові, а також робити аналізи крові (1 раз на 2 тижні). За 5-7 діб до хіріргічних втручань препарат треба відмінити. При частому та тривалому застосуванні препарату можливі шлункові кровотечі, при цьому випорожнення набувають чорного забарвлення. У таких випадках негайно звертайтеся до лікаря.

Спосіб застосування та дози.
При больовому синдромі, гарячкових станах, якщо лікар не призначив інакше, рекомендована доза для дорослих становить1-2 таблетки (0,5-1 г), добова – до 6 таблеток (3,0 г). Добову дозу звичайно розподіляють на 3 прийоми. Таблетки бажано приймати після їжі, запиваючи достатньою кількістю рідини (до ½ склянки). Для дітей, залежно від віку, разова доза становить 10-15 мг/кг маси тіла. Максимальна добова доза для дітей не повинна перевищувати 2,5 г (5 таблеток). При ревматичних захворюваннях дорослим призначають 60 мг/ кг маси тіла, але не більше 4,0 г з інтервалом 6-8 годин протягом перших 3-5 днів, потім 20 мг/ кг з тим же інтервалом протягом 5-7 днів. Дітям – в добовій дозі 0,2 г на 1 рік життя, але не більше 3,0 г. на прийом ацетилсаліцилової кислоти. Дітям і підліткам із захворюваннями, що супроводжуються гіпертермією, призначають ацетилсаліцилову кислоту тільки тоді, коли інші препарати є неефективними, тому що існує ймовірність виникнення синдрому Рея, одною з ознак є блювання, що не припиняється протягом тривалого часу.

Побічні ефекти.
Астма на прийом ацетилсаліцилової кислоти, а також шум у вухах, запаморочення, зниження слуху, гастропатія (диспепсія, біль в епігастральній ділянці, печія, нудота та блювання, шлунково-кишкові кровотечі), тромбоцитопенія, анемія, лейкопенія, синдром Рея, реакції гіперчутливості, в тому числі токсикодермія (петехіальні висипання на верхніх і нижніх кінцівках); при тривалому застосуванні: інтерстиціальний нефрит, преренальна азотемія з підвищенням рівня креатиніну крові та гіперкальціємією, папілярний некроз, гостра ниркова недостатність, нефротичний синдром, захворювання крові, асептичний менінгіт, посилення симптомів застійної серцевої недостатності, набряки, підвищення активності амінотрансфеназ у крові. У разі виявлення небажаних впливів або інших незвичних реакцій порадьтеся з лікарем щодо подальшого застосування препарату.

Упаковка.
По 10 таблеток у контурній чарунковій або безчарунковій упаковці.

Правила відпуску.
Без рецепта.ВАТ «Монфарм» © 2008.